Náš tým

Tomáš Grygar
JUDr., Ph.D.
Vedoucí Centra pro vzdělávání a inovace ve veřejné správě. Je absolventem Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci (Mgr. – 2018, JUDr. – 2020, Ph.D. v programu teoretické právní vědy, obor správní právo – 2023), na jejíž katedře správního práva a finančního práva v současně působí jako odborný asistent. Od roku 2020 rovněž pracuje na Ústavním soudu v Brně. Přednáší dále na Fakultě managementu a ekonomiky Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kde je garantem podstatné části právních předmětů. Pro odbornou veřejnost přednáší mimo jiné jako lektor Akademie C. H. Beck. V letech 2015–2017 pracoval jako asistent poslance Evropského parlamentu pro právní otázky, následně vykonával koncipienturu v advokátní kanceláři Brož & Sokol & Novák (nyní Sokol Novák tdpA). Je (spolu)autorem několika vědeckých monografií a vysokoškolských učebnic nejen z oboru správního práva, z nejvýznamnějších: Zánik odpovědnosti za přestupek (C. H. Beck, 2023), Správní soudnictví (Leges, 2022), Vyvlastnění a vyvlastňovací řízení (Wolters Kluwer, 2021, vedoucí autorského kolektivu), Správní právo procesní (C. H. Beck, 2021), Specifika řízení o přestupku právnické osoby (C. H. Beck, 2020). Z pozice vedoucího autorského kolektivu v současné době připravuje monografii Nové stavební právo (C. H. Beck, 2025). Dále je autorem více než dvou desítek příspěvků v recenzovaných časopisech (zejména Právní rozhledy, Správní právo, Bulletin advokacie…), pravidelně vystupuje na vědeckých konferencích. Za své odborné příspěvky získal řadu ocenění, včetně ceny rektora Univerzity Palackého v Olomouci.

Kateřina Frumarová
doc. JUDr., Ph.D.
Vedoucí Katedry správního práva a finančního práva Právnické fakulty UP v Olomouci. Je absolventkou PF UP v Olomouci (2000) a od téhož roku na této fakultě nepřetržitě odborně působí. V roce 2016 absolvovala habilitační řízení na PF MU v Brně a byla jmenována docentem pro obor Správní právo a právo životního prostředí. Ve své vědecké, publikační a pedagogické činnosti se zaměřuje na oblast obecného správního práva, správního řízení, správního práva trestního a správního soudnictví. Je autorkou či spoluautorkou vícero monografií či odborných komentářů i učebnic z oblasti správního práva a správního soudnictví, a to i cizojazyčných. Dále je autorkou dalších zhruba sta článků v odborných časopisech či příspěvků ve sbornících. Je členkou Vědecké rady PF UP v Olomouci i PF UK v Praze a také členkou Rady pro vnitřní hodnocení Univerzity Palackého v Olomouci. Působí též jako členka Stálé komise Národního akreditačního úřadu pro oblast vzdělávání právo i hodnotitelka NAU. Dále vystupuje jako externí recenzent pro účely hodnocení výsledků výzkumu, vývoje a inovací Úřadu vlády ČR (VaVaI) a je členkou Pracovní komise pro správní právo Legislativní rady vlády ČR. Účastnila se několika zahraničních výzkumných či pedagogických stáží (Itálie, Francie, Německo, Estonsko).

Daniel Pospíšil
Mgr.
Od roku 2023 působí jako samostatný advokát. Na Právnické fakultě UP v Olomouci působí jako vyučující na katedře klinického právního vzdělávání a rozvoje profesních dovedností a jako interní doktorand na katedře správního práva a finančního práva. Podílí na výuce prakticky zaměřených předmětů, jako je např. kurz právnických dovedností, úvod do studia práva, správní soudnictví, vyhledávání právních informací (včetně využití umělé inteligence v právní praxi) aj. V poslední době se intenzivně věnuje tématům umělé inteligence a digitalizace, a to se zaměřením na oblast advokacie a veřejné správy, kdy již realizoval desítky odborných školení. Nástroje umělé inteligence se staly běžnou součástí jeho advokátní praxe, ale i akademického působení. Na přednáškách a kurzech představuje své vlastní zkušenosti s využíváním těchto nástrojů a představuje i právní a etické otázky s využíváním umělé inteligence související. Umělou inteligenci považuje za nedílnou součást moderní advokacie. V této oblasti odkazuje na citát Karima R. Lakhaniho z Harvard Business School: „Umělá inteligence nenahradí člověka. Ale lidi, kteří ji používají, nahradí ty, kteří ji nepoužívají.“. Tématům digitalizace a umělé inteligence se věnuje i ve své publikační činnosti, kdy lze uvést např.: POSPÍŠIL, Daniel. In: FRUMAROVÁ, Kateřina a kol. Principles of Good Administration and Guarantees of their Application in Practice in Ukraine and the Czech Republic. Praha: Leges, 2023, s. 74–87 (kapitola 7 – The Importance of Digitalization for fulfilling the Principles of Good Public Administration); POSPÍŠIL, Daniel. In: FRUMAROVÁ, Kateřina a kol. Pocta Vladimíru Sládečkovi. Praha: Leges, 2024, s. 295–309 (kapitola – Význam využívání moderních technologií ve veřejné správě); POSPÍŠIL, Daniel. In: SLÁDEČEK, Vladimír a kol. Správní právo – zvláštní část – 4. aktualizované vydání. Praha: Leges, 2025, s. 191–218 (kapitola 9 – Digitalizace veřejné správy | e-government).

Adéla Hepová
Mgr.
Působí jako interní doktorandka na Katedře správního práva a finančního práva Právnické fakulty Univerzity v Olomouci (3. ročník) a samostatná advokátka. Od července 2019 do dubna 2023 zastávala pozici předsedkyně přestupkové komise Statutárního města Olomouc a oprávněné úřední osoby Magistrátu města Olomouce. Byla hlavní řešitelkou START UP grantu na téma Právo oběti přestupkového jednání na zabránění kontaktu s obviněným a dále je hlavní řešitelkou grantu IGA s názvem Fenomén domácího násilí v přestupkovém právu v širším kontextu civilního práva. Řešitelka se dále spolupodílí na projektu Komplexní výzkum a podpora rozvoje kulturních a kreativních průmyslů v Olomoucké aglomeraci. V neposlední řadě se podílí na transformaci výuky bakalářského programu, a to ve spolupráci s Ministerstvem vnitra za účelem uznání rovnocennosti studijního oboru se zkouškami zvláštní odborné způsobilosti jednotlivých správních činností. Je autorkou několika recenzovaných článků v oblasti správního práva.